PRADĚD – 1492 m n. m., je nejvyšší horou Hrubého Jeseníku a Moravskoslezského kraje vůbec. Celkově jde o pátou nejvyšší horu České republiky. Je zde nejdrsnější podnebí, průměrná roční teplota nepřevyšuje 1 °C. Hora leží na historické zemské hranici Moravy a Slezska. Na slezské části vrcholu stojí 162 metrů vysoký televizní vysílač s rozhlednou, jehož horní plošina je nejvyšším (byť umělým) bodem v České republice. Skvělé místo pro výlet v jakémkoli ročním období.
PETROVY KAMENY – jsou vrcholovou skalní hradbou (1438 m n. m.). Skály jsou tvořeny málo odolnou rulou a byly začleněny do Státní přírodní rezervace Praděd. Rezervace se rozkládá na 19 hektarech na severovýchodním svahu nad chatou Ovčárna. Z Petrových kamenů je rozmanitý rozhled – na Praděd, Dlouhé stráně, údolí Divoké Desné a Bílé Opavy. Se skalami je také spjata řada pověstí. Při čarodějnických procesech v 17. století byly kameny označovány jako místo čarodějnických sabatů a údajných schůzek čarodějnic s ďáblem.
JESKYNĚ NA POMEZÍ – vchod do jeskyně se nachází u silnice do Vápenné, 300 metrů od železniční zastávky, 551 m m. m. Jeskyně vynikají bohatou krápníkovou výzdobou s jezírky. Vznikly rozpustnou činností vody v ostrůvku čistých bílých krystalických vápenců o mocnosti 220 metrů. Chodby byly vytvořeny ve dvou výškových úrovních a mají celkovou délku 630 metrů, z toho přístupných je 410 metrů. Jsou to největší a nejnavštěvovanější jeskyně tzv. Jesenického krasu. Jeskyně i povrchové krasové útvary jsou chráněným přírodním výtvorem.
PAPRSEK – je to turisticky zajímavé místo oblasti Jesenicka (1010 m n. m.), kde si přijdou na své jak turisté v letním období, tak lyžaři v zimě. Nachází se zde 500 metrů dlouhý vlek s každodenně upravovanou sjezdovkou, která má převýšení 100 m. Na dolním konci na něj navazuje další vlek z Velkého Vrbna. V blízkém okolí je rovněž udržováno několik kilometrů dlouhých běžeckých stop. Kolem Paprsku prochází i dálková lyžařská trasa z Ramzové na Kralický Sněžník. Až navštívíte i horskou chatu ležící na Paprsku nezapomeňte zde ochutnat vyhlášené a výborné kynuté borůvkové knedlíky :-)
KRALICKÝ SNĚŽNÍK – je nejvyšším vrcholem stejnojmenného pohoří (1424 m n. m.) na státní hranici s Polskem, 15 km severovýchodně od města Králíky. Na vrcholu se zpravidla až do června (cca 8 měsíců) drží sníh, což se odrazilo i v názvu hory. V nadmořské výšce asi 1380 m najdete pramen řeky Moravy. Z vrcholu je rozhled na celé pohoří, Hrubý Jeseník, Orlické hory. Za dobré viditelnosti lze spatřit i Olomouc, Beskydy, Krkonoše a polské Soví hory. Turistickou základnou v oblasti Kralického Sněžníku je chata Návrší nad Stříbrnicemi, zajímavá je zde i soška slůněte.
KARLOVA STUDÁNKA – lázně Karlova Studánka leží v nadmořské výšce průměrně 800 m n. m., těsně na východní straně Pradědu. Proslavily je prameny železité kyselky i čisté horské lesnaté pohoří. Toto známé lázeňské letovisko je oblíbeným turistickým centrem a také bezva výchozím bodem k výstupu na Praděd. V Karlově Studánce se léčí nemoci dýchacích cest, choroby krevní a nemoci z povolání (silikóza). Pacienti zde mohou využít sedmi pramenů železité kyselky. Dva nové prameny jsou využívány pro balneoprovoz a další pramen (tzv. Úderník) je v činnosti od r. 1952 a je volně přístupný.
VELKÉ LOSINY – obec Velké Losiny se nachází přibližně 7 km severozápadně od okresního města Šumperk. Rozkládá se v podhůří Hrubého Jeseníku v údolí říčky Losinky. Obec patří k nejstarším v šumperském okrese a nabízí velké množství historických památek a zajímavostí. Zvláště jedinečný je renesanční zámek Velké Losiny, který byl vystavěn na konci 16.století. Zdobí jej renesanční sgrafita či unikátní fresky v zámeckých kaplích. Zámek je spojen také s trafickou historií tzv.duchovního moru, tj.čarodějnickými inkvizičními procesy. V Losinách je možné navštívit také sirné termální lázně, které se řadí mezi nejstarší moravské lázně s nejdelší tradicí. Zdejší termální prameny mají blahodárné účinky na pohybový aparát a nervovou soustavu. Další zajímavostí je ruční papírna a muzeum papíru. V objektu papírny je zřízena i galerie s prezentací výtvarných děl spjatých s ručním papírem nebo se zdejším regionem.
PRIESSNITZOVY LÉČEBNÉ LÁZNĚ JESENÍK – leží v malebné poloze na svazích Studničního vrchu asi 2 km od města Jeseník, v průměrné nadm.výšce 620 m n. m. Lázně mají mimořádně příznivé klimatické podmínky vhodné pro celoroční léčení především dýchacích cest, potíží krevního oběhu a nervové soustavy. Vincenc Priessnitz, zakladatel lázní, velmi pozorně pozoroval přírodu a tak se seznámil s podivuhodnými účinky vody. V r. 1822 dal přestavět svůj původně dřevěný rodný dům ve větší kamenný dům se speciálními prostorami určenými pro léčení. Tento dům se tak stal prvním vodoléčebným ústavem na světě.
VODNÍ ELEKTRÁRNA DLOUHÉ STRÁNĚ – nachází se na říčce Divoká Desná v pohoří Jeseníky, u obce Loučná nad Desnou v okrese Šumperk. Přečerpávací vodní elektrárna disponuje nádržemi s výškovým rozdílem 510, 7 m. Horní nádrž se nachází na vrcholu hory Dlouhé Stráně v nadmořské výšce 1350 m n. m., dolní nádrž leží na říčce Divoká Desná v nadm. výšce 824, 7 m n. m. Při plném načerpání horní nádrže stoupne její hladina o 21, 5 m a hladina dolní nádrže klesne o 22, 2 m. Hlavním úkolem elektrárny je zabezpečit stabilitu elektrizační soustavy, pro kterou je nezbytná rovnováha mezi aktuální spotřebou a výkonem dodávaným elektrickými zdroji. Několikrát denně tak přechází z čerpadlového do turbínového režimu a naopak. Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně se nachází uvnitř chráněné krajinné oblasti a v roce 2005 se zařadila mezi 7 největších divů světa.
ŠERÁK – je jedním z nejvyšších vrcholů (1351 m. n. m.) v Keprnické hornatině, na hlavním hřbetu, 9 km jihozápadně od Jeseníka. Na vrcholu Šeráku byla vyhlášena přírodní rezervace, která je součástí rezervace Šerák-Keprník-Vozka. Pod vrcholem Šeráku stojí více než sto let stará kamenná turistická chata Jiřího, kde si můžete vychutnat hanušovické pivko :-) Klimatické podmínky jsou na Šeráku extrémní – průměrná roční teplota je 2,2 °C a sněhová pokrývka zde leží 180 dní v roce. Na Šerák je možné se dostat lanovkou, která začíná v obci Ramzová a vede na vrchol hory Šerák s mezistanicí Čerňava. Šerák je významnou křižovatkou turistických cest. Z Červenohorského sedla vede na Šerák naučná stezka, která prochází přísně chráněnou národní rezervací Šerák-Keprník.
REJVÍZ – leží 7,5 km východně od Jeseníku, v romantické krajině uprostřed lesů a je nejvýše položenou obcí ve Slezsku. Nadmořská výška zde dosahuje téměř 800 metrů. Jedná se o malebnou osadu s částečně zachovalou německou lidovou architekturou. V okolí se nachází řada turistických zajímavostí např. Velké mechové jezírko, zřícenina hradu Kobrštejn nebo památník obětem 1. světové války. Státní přírodní rezervace Rejvíz je svou rozlohou 350 ha největším rašeliništěm Moravy a Slezska. V této rezervaci byla zřízena naučná stezska pro pěší dlouhá necelé 2 km. Počátek trasy je u penzionu Rejvíz a závěrečná část vede po povalovém chodníku až k Velkému mechovému jezírku.
PIVOVAR HOLBA – v malebném prostředí Jeseníků se rodí pivo proslulé svou jedinečnou chutí a znamenitou kvalitou. Hanušovický pivovar vystavuje kolem 350 tisíc hl zlatého moku ročně. Vlajkovou lodí pivovaru je oblíbená jedenáctka HOLBA Šerák, která dostala jméno nejnavštěvovanějšího vrcholu Hrubého Jeseníku. Při návštěvě Hanušovic nezapomeňte navštívit Pivovarské muzeum, které se nachází v těsné blízkosti pivovaru. Expozice mapuje historii pivovarnictví na Hanušovicku od jeho počátků až po současnost. V muzeu najdete právovárečné listy na pergamenu i staré řemeslné nástroje, ale také suroviny bez kterých by pivo nikdy nevzniklo. Pod muzeem je stylová restaurace, kde si můžete lahodné doušky ryzího piva z hor vychutnat.