sauna
Kneippovy lázně
whirlpool
ceník
sauna
Slovo sauna pochází z finského slovníku a označovalo místnost, která se používala jako ohřívárna. Vnitřek sauny je velmi dobře izolovaný od okolí a vykládaný dřevem (v naší sauně hemlock-kanadská borovice), které dobře působí na psychiku člověka. Dominantou prohřívárny jsou saunová kamna, která vyhřejí místnost na teplotu od 60 do 120 °C (naše sauna je od 45 °C - 90°C). Na kamnech jsou kameny, které lze polévat vodou, aby vznikla pára a zvýšila se vlhkost vzduchu v saunové kabině.
historie saunování
Tradici ohřívání těla pravděpodobně přivezly finské kmeny ze střední Asie, kde je dodnes u kočovných kmenů běžně k vidění parní lázeň ve stanu. První popisy sauny se datují do 11. až 12. století. Ve středověku byla parní lázeň oblíbená po celé Evropě. Pro Finy byla sauna již tehdy součástí každodenního života a veřejnou saunu měla téměř každá vesnice. Bez pochyby lze říci, že Finsko je kolébkou saunování.
účinky
Saunování má jednoznačně příznivý vliv na lidský organismus, především napomáhá odstraňovat stresy každodenního života. Má blahodárné účinky na psychiku člověka, regeneraci celého těla včetně svalstva a v neposlední řadě i příznivé kosmetické a relaxační účinky.
Ze zdravotního hlediska je nesmírně prospěšná jako prevence vůči nemocem dýchacích cest a různým alergiím. Vede k postupnému otužování celého těla a ke zvyšování kondice.
Vlivem vysoké teploty dochází ke značnému prokrvení kůže a následnému pocení, tím se náš organismus zbavuje škodlivých odpadních látek, zvyšuje se činnost mazových žláz, které odplavují nečistoty z kůže, což má značný estetický význam (např. na akné). V sauně podporujeme tvorbu bílých krvinek (lymfocitů) a tím posilujeme naši celkovou imunitu.
Dále tam dochází k prohřátí svalů a kloubů a tím ke zlepšení pohyblivosti, zlepšuje se srdeční činnost, posiluje krevní oběh a byl také prokázán příznivý vliv na regulaci krevního tlaku.
Saunování přináší především fyzickou a psychickou relaxaci, uvolňuje napětí a uvádí tělo i ducha do harmonického stavu. Zklidňuje stresovaný mozek, protože tělo do krve vyplavuje úlevu přinášející látky jako jsou endorfíny a nastoluje pocit euforie a blaha.
průběh saunování
Před každým vstupem do potírny je potřeba se řádně osprchovat a poté setřít vodu z povrchu těla. Do sauny přicházíme s poloprázdným žaludkem, bez make-upu, bez šperků a hlavně nazí. Nudita je povinná z hygienických důvodů v každé sauně na celém světě a výhodná z fyziologických důvodů, protože nejlépe umožňuje ochranu kůže vůči horku. Je však nutné používat prostěradla či velké ručníky, aby si saunující na ně mohl sednout. Je na Vás zda v sauně budete sedět nebo ležet, ovšem v leže se tělo prohřívá rovnoměrněji. Můžete začít na spodní lavici a postupně přejít na lavici horní, kde je nejtepleji.
Neexistuje žádná doporučená doba, po kterou se máte vyhřívat. Platí zde základní pravidlo: zůstaňte v sauně jen tak dlouho, dokud je Vám hezky. Pro lepší prokrvení kůže můžete použít různé pomůcky (kartáče, žínky) a cílenou automasáž.
Ochlazení těla po prohřátí se provádí buď prudkým snížením teploty pomocí studené sprchy nebo lépe vylitím vědra na celé své tělo. Nikdy nezapomeňte zchladit i hlavu, vyhnete se tak červenání tváří a bolestem hlavy. I přesto, že to tak nevypadá, prudké ochlazení vyvolává příjemné pocity.
Prudké ohřátí a zchlazení těla opakujte několikrát. Zlaté pravidlo dokud se vám to líbí dodržujte i zde – většinou to bývá 2–3 krát.
Na závěr příjemně relaxujeme a regenerujeme se na lehátku. Nezapomínáme doplňovat tekutiny, můžeme si dát kousek ovoce. Pokud jste strávili 10 minut v prohřívárně, dalších 10 až 15 minut by jste měli odpočívat než vyrazíte znovu se prohřát.
Pozn.: Saunování je individuální požitek a proto si jej musí každý jedinec vyzkoušet a najít ten nejvhodnější způsob. Pouze správným saunováním dosáhnete nejvyššího uspokojení, uvolnění a určité životní radosti. Pravidelné saunování výrazně zlepšuje imunitní systém člověka a dokonce celý jeho život, je „pramenem mládí”.
Naše sauna nabízí tyto programy:
- suchá sauna – teplota 90 °C, vlhkost 5 % Rh
- vlhká sauna – teplota 70 °C, vlhkost 25 % Rh
- mokrá sauna – teplota 60 °C, vlhkost 40 % Rh
- pára – teplota 45 °C, vlhkost 55 % Rh
omezení pro saunující
Saunování se nedoporučuje při chorobách srdce a krevního oběhu, ačkoliv není známo žádné úmrtí v sauně. Při kožních chorobách je nutno se poradit s lékařem. Do sauny by neměl chodit ani člověk s horečkou, neboť jeho termoregulační systém je narušen.
Ačkoliv sauna uvolňuje, je to pro tělo extrémní zátěž, a tak není vhodné, aby někdo chodil do sauny velmi unavený nebo nevyspalý. Člověk by neměl být ani hladový nebo naopak přejezený. Stejně tak by neměl mít žízeň.
Protože se člověk během saunování hodně potí, je nutno tělu dodávat dostatečné množství tekutin, v čemž je vhodné pokračovat i po skončení saunování.
sauna a děti
Do sauny můžete vzít i několikaměsíční dítko, ale tím pádem by měla být v prohřívárně teplota pouze 50 až 70 °C. Máme vyzkoušené, že po saunování děti lépe spí, jí a jsou v dobré pohodě. Sauna pomáhá dětem, které trpí opakovanými záněty průdušek a dýchacích cest, děti jsou více odolné proti nemocem, nachlazení a alergiím. Je proto ideální děti saunovat – nejlépe 1 x týdně.
Kneippovy lázně
Kneippovy lázně jsou vhodným doplňkem saunovacího rituálu. Jedná se o vodoléčbu s využitím střídavého působení teplé a studené vody, které podporuje prokrvení a tkáňový metabolismus, napomáhá lepšímu vylučování všeho co organismus nepotřebuje.
Kneippova terapie je pojmenována podle jejího autora, německého faráře Sebastiana Kneippa (1821–1887). Kneippova léčba byla založena na kontaktu lidského těla se studenou a teplou vodou: studená voda lidskému tělu energii odebírá a teplá voda mu ji předává. Při léčbě dochází k dráždění především tepelných receptorů a jejich prostřednictvím k reakci v celém těle. Cílem je dosáhnout tělesné a duševní rovnováhy, posílení sebeozdravných procesů a obranných sil organismu.
účinky
Kneippovy lázně jsou vhodné při bolestech hlavy, syndromu chladných nohou, u počínajících varixů či pro uvolnění kotníků a kloubů nohou. Tato procedura je také využívána při onemocnění srdce, cév a krevního oběhu, u poruch vegetativního nervového systému (neurovegetativní dystonie) a přispívá i k regeneraci a zvýšení celkové odolnosti organismu se potom rychleji ohřeje a prokrví…
Klient se usadí na lavici před kterou se na zemi nachází dvě umyvadla. Jedno z nich je naplněno studenou (10 °C) a druhé horkou vodou (40 °C). Celá procedura spočívá v noření nohou střídavě do teplé a studené lázně. Střídavý pohyb začnáme v teplé vodě a po několikerém opakování ukončíme ve studené vodě. Oblázky na dně umyvadel masírují chodidla, střídavá teplota vody a cvičení zlepšuje prokrvení nohou. Je to úplný balzám zejména pro unavené nohy!
whirlpool
Spa je masážní bazén pro celoroční použití. Základem je tvarovaná akrylátová skořepina. Má různý rozměr a kapcitu, specifické členění vnitřního prostoru, variabilní počet a rozmístění křesílek nebo lehátek, z nichž každé má danou konfiguraci trysek pro masáž jednotlivých partií těla. Nejtypičtějšími znaky spa je určitý kabinet, do kterého je spa usazena, a termokryt, který chrání hladinu a zamezuje energetickým ztrátám. Ve spa je stále napuštěná voda, která se průběžně dohřívá na požadovanou teplotu, přičemž optimální teplota pro hydroterapii je 36 °C až 39 °C. Báječně teplou lázeň ve spa udržuje čistou filtrace s ozonizací.
účinky
Spa jsou oázou, místem pro relaxaci a odreagování, regeneraci sil a odpočinek. Spa vybízí k individuální relaxaci i rodinné zábavě, hydroterapie ve spa vás zbaví bolesti, únavy i stresu. Spa zve k odpočinku po vyčerpávajícím pracovním dni stejně jako po sportovním výkonu, masáž v příjemném a přirozeném prostředí teplé vody si můžete dopřát jednoduše kdykoliv.
Podstatou pozitivních účinků hydroterapie je vztlak vody, její optimální teplota (37–39 °C) a cílené proudění. Hydroterapie posiluje krevní oběh, snižuje krevní tlak, zlepšuje kožní tonus, uvolňuje svaly a stimuluje imunitní systém. Prospěšně působí také na psychiku člověka: odbourává úzkost, napětí i deprese. Při relaxaci ve spa uvolňuje mozek tzv. endorfiny, které tiší bolest, působí celkově relaxačně a navozují dobrou náladu. Pobyt ve spa pomáhá také při rehabilitaci po zranění a působí preventivně – zvyšuje obranyschopnost organismu, zlepšuje kondici a pohyblivost.
Člověk zažívá ve vodě pocit stavu beztíže, především klouby si odpočinou od neustálého působení gravitace, protože váha těla je ve vodě snížena o 85–90%. Už samotné ponoření těla do teplé vody ve spa zklidňuje a uvolňuje tělo, přičemž se zpomaluje aktivita vnitřních orgánů a dochází k úlevě od bolestí.
Nezanedbatelné je využití hydroterapeutických účinků spa pro rehabilitaci těla po fyzické zátěži při sportu. Horká koupel s masáží odplaví kyselinu mléčnou, která se při aktivitě ukládá ve svalech a způsobuje ztuhlost a bolest.
Sportovní masáž ve spa má pozitivní vliv na rychlost, ohebnost, ale také sílu a její rychlejší regeneraci, pomáhá rovněž snižovat napětí před výkonem.
Spa mají také léčebný přínos. Pomáhají mimo jiné při léčbě artritidy a revmatismu. Lidem trpícím bolestí kloubů se doporučuje ranní koupel ve spa před započetím denních aktivit. Pravidelné používání spa dokonce dokáže odstranit problémy s nespavostí.
Spa je ideálním stresu zbavujícím prostředkem, místem, kde příjemně obnovíte síly a uvolníte napětí. Naše lázeň Vám nabízí řadu různých masážních pozic se specifickými terapeutickými sestavami zaměřenými na jednotlivé partie těla. Pouhým vystřídáním všech pozic během koupele docílíte nepopsatelné zkušenosti s komplexní masáží. V každém místě si ale ještě navíc můžete sami regulovat intenzitu masáže přesně podle toho, co vám je právě příjemné.
masážní systémy
Naše spa disponuje samostatným vodním a vzduchovým systémem – zatímco vodní masáž má více hloubkový charakter, působí na uvolnění svalů a kloubů, vzduchová masáž působí spíše povrchově na kožní receptory.
Vzduchové trysky mají devět otvorů, kterými proudí vzduchové bublinky do vody, vzduchová masáž přenáší uvolňující vibrace do celého těla.
Vodní trysky mají různý počet otvorů s různým průměrem a vytváří přímý, rotační nebo pulzační proud vody, od jemné masáže až po bodovou akupresurní masáž.
Prostě pohoda.
pravidla užívání spa
Před použitím lázně je třeba se umýt mýdlem a osprchovat, aby se odplavily běžné kožní bakterie, krémy a deodoranty. Ideální je použít klasické mýdlo, vyvarujte se prosím mýdel s přísadami pro zvláčnění kůže. Doporučujeme sprchovat se bez plavek, v plavkách mohou zůstat zbytky mýdla, které následně způsobí pěnivost vody.
Nejvhodnější způsob jak nastupovat do spa je následující: posaďte se na lem spa a opatrně se otočte, postupně vložte obě nohy do vody. Následně se spusťte do lázně, přičemž se přidržujte jejího lemu. Obráceným postupem řešte vylézání ze spa.
Zvolte si požadovanou teplotu vody (viz nápověda visící na zdi v blízkosti vany), zapněte pumpy a vzduchovač (také v nápovědě) a dále si jen užívejte chvilky pohody, uvolnění a zábavy. Teplota vody ve spa by však neměla ze zdravotních důvodů přesáhnout 40 °C. Doporučená teplota by měla být vyšší než teplota tělesná, tedy 37–39 °C.
Příliš dlouhý pobyt v masážním bazénu nebo příliš vysoká teplota vody mohou způsobit přehřátí organismu-hypertermii. Ta se projevuje například pocením, bolestmi hlavy, pocity sucha v ústech a krku, zvýšeným pulsem, nepravidelným dýcháním. V takových případech ihned opusťte spa, dejte si studenou sprchu nebo se položte se na lehátko a ochlazujte studenými obklady.
Pokud nevypnete manuálně pumpy a vzduchovač na ovládání spa, vestavěný časovač automaticky po 20 ti minutách vše vypne. Signalizuje tím čas na odpočinek – využijte našich relaxačních lehátek, zchlaďte se ve sprše a hlavně doplňte tekutiny.
Pozn.: Z vlastních zkušeností víme, že nejkrásnější chvilky jsou strávené se svými nejbližšími v příjemném prostředí masážního bazénu. Vychutnejte si každý moment…
Představte si půlhodinku nicnedělání: sedíte v pohodlném křesílku v báječně teplé vodě, vaše svaly se přímo rozplývají pod vlivem nejrůznějších proudůvody a bublinek vzduchu, hlava klesá na měkký polštářek a celým tělem se rozlévá pocit klidu a úlevy.
omezení pro použití spa
Do lázně by neměli vstupovat osoby s nemocemi srdce, diabetici, osoby s vysokým nebo nízkým krevním tlakem nebo s jinou vážnou chorobou. Těhotné ženy by koupel měly nejprve konzultovat s lékařem. V těchto případech doporučujeme teplotu vody na úrovni 36 °C nebo nižší (nižší než tělesná teplota).
Do spa není dovolen vstup osobám postiženým horečkou, zánětem očních spojivek, nakažlivými chorobami nebo odpuzujícími kožními parazity či vyrážkami, dále bacilonosičům střevních chorob, osobám nacházejícím se v karanténě pro výskyt infekce, členům rodin nebo příslušníkům domácnosti, v nichž se vyskytla nakažlivá choroba a kde nemocný není od ostatních izolován, dále osobám zahmyzeným a opilým. Nikdy nepoužívejte spa při nebo po požití narkotik nebo různých léků, které mohou vyvolávat ospalost, útlum, zvyšovat či snižovat krevní tlak. Dále se vyvarujte požívání alkoholu před nebo během koupele, zvyšujete tak riziko utonutí. Návštěvníci jsou povinni dodržovat návštěvní řád.
ceník
sauna + whirlpool + Kneippovy lázně
2 hod.:
- 700 Kč pro dvě osoby
- 800 Kč pro tři osoby
- 900 Kč pro čtyři
- 1000 Kč pro pět
- 1100 Kč pro šest
3 hod.:
- 1000 Kč pro dva
4 hod.:
- 1 200 Kč pro dva
Dítko do tří let zdarma.
sauna (včetně Kneippových lázní)
1,5 hod.:
- 500 Kč pro dvě osoby
whirlpool (včetně Kneippových lázní)
1,5 hod.:
- 500 Kč pro dvě osoby
- 600 Kč pro tři osoby
- 700 Kč pro čtyři
- 800 Kč pro pět
- 900 Kč pro šest
Každá další půlhodina 50 Kč na osobu.
Vaše desátá návštěva bude za polovinu, dvacátá zcela zdarma.
MOŽNOST ZAKOUPENÍ DÁRKOVÝCH POUKAZŮ.